Small Size Robot League

Team

List of the Participating Teams:

Team Team Leader Affiliation / Country
RoboFEI Angelo Gurzoni Jr Centro Universitario da FEI / BRAZIL
Omid Mojtaba Najafi ECE Department of Shahed University / IRAN
Immortals Mohammad Reza Niknejad Iran University of Science & Technology / IRAN
Parsian Mani Monajjemi Electrical Engineering Department, Amirkabir University of Technology / IRAN
RoboDragons Tadashi Naruse Aichi Prefectural University / JAPAN
Skuba Piyamate Wasuntapichaikul Kasetsart University / THAILAND
ER-Force Michael Bleier University of Erlangen-Nuremberg / GERMANY
Thunderbots Amanda Li University of British Columbia / CANADA
Field Rangers Yusuf Pranggonoh Singapore Polytechic / SINGAPORE
MRL Maziar Ahmad Sharbafi Islamic Azad University of Qazvin / IRAN
RoboJackets Alex Cunningham Georgia Institute of Technology / USA
CMDragons Stefan Zickler Carnegie Mellon University / USA
KIKS Toko Sugiura Toyota National College of Technology / JAPAN
Eagle Knights - Robobulls Alfredo Weitzenfeld ITAM-University of South Florida Polytechnic / MEXICO - USA
BRocks Feyza Varol Bogazici University / TURKEY
Owaribito - CU Yasunori Nagasaka Chubu University / JAPAN
ODENS Yasuhiro Masutani Osaka Electro-Communication University / JAPAN
RFC Cambridge Benjamin Johnson Harvard and MIT / USA

 

List of the Qualified Team:

Team Team Leader Affiliation / Country
RoboFEI Angelo Gurzoni Jr Centro Universitario da FEI / BRAZIL
Omid Mojtaba Najafi ECE Department of Shahed University / IRAN
Immortals Mohammad Reza Niknejad Iran University of Science & Technology / IRAN
Parsian Mani Monajjemi Electrical Engineering Department, Amirkabir University of Technology / IRAN
RoboDragons Tadashi Naruse Aichi Prefectural University / JAPAN
Skuba Piyamate Wasuntapichaikul Kasetsart University / THAILAND
ER-Force Michael Bleier University of Erlangen-Nuremberg / GERMANY
Thunderbots Amanda Li University of British Columbia / CANADA
Field Rangers Yusuf Pranggonoh Singapore Polytechic / SINGAPORE
MRL Maziar Ahmad Sharbafi Islamic Azad University of Qazvin / IRAN
Botnia Dragon Knights Yang Liu University of Vaasa - Hubei University of Technology / FINLAND - CHINA
RoboJackets Alex Cunningham Georgia Institute of Technology / USA
CMDragons Stefan Zickler Carnegie Mellon University / USA
KIKS Toko Sugiura Toyota National College of Technology / JAPAN
Eagle Knights - Robobulls Alfredo Weitzenfeld ITAM-University of South Florida Polytechnic / MEXICO - USA
KN2C Milad AbaeiRad K.N.Toosi University of Technology / IRAN*
RoboPET Felipe Chies Universidade Federal do Rio Grande do Sul / BRAZIL
BRocks Feyza Varol Bogazici University / TURKEY
Khainui Maneekul Srikluan Prince of Songkla University / THAILAND
Owaribito - CU Yasunori Nagasaka Chubu University / JAPAN
ODENS Yasuhiro Masutani Osaka Electro-Communication University / JAPAN
B-Smart Tim Laue Universitat Bremen and DFKI Bremen / GERMANY
Austrian Cubes Helmut Grassberger FH Technikum Wien and TU Graz / AUSTRIA
RFC Cambridge Benjamin Johnson Harvard and MIT / USA

*Conditionally Qualified - The teams need to show game playing capabilities at the beginning of tournament

Worldwide Sponsors:
Gold Sponsor:
Silver Sponsors:
Event Partner:
Sponsors: