Festo Logistics Competition (FLC)

Schedule

For registration you have at first to preregister . For this you just send an email to robocup@festo.com with the name of
your team and your team leader. It is important that you provide the email address of your team leader because he will get an email of the RFC with a password in order to do the official online registration.

All 9 pre-registered teams have done the online registration.  Thank you.

Schedule of  preparation days:

  • Preparation days:  June 19 - June 20
  • First meeting on June 19 at 10:00 a.m. at the competition field:
    -  Welcome
    -  Lottery to number the teams from No.1 to No. 9
    -  Teams which do not show up will get a number by random assignment.
    -  Discussion of open technical questions
    -  Start of tests on the competition field at 11:00 a.m.
     
  • During preparation days all teams can test on the competition arena. Teams will get time slots of 30 minutes for testing  based on following time schedule:

    Day 1:

    11:00 –11:30 a.m
    11:30 –12:00 a.m.
    12:00 –00:30 p.m.
    00:30 –01:00 p.m.
    01:00 –01:30 p.m.
    Team 1
    Team 2
    Team 3
    Team 4
    Team 5
     
     
     
     
     
    01:30 – 02:00 p.m
    02:00 –02:30 p.m.
    02:30 –03:00 p.m.
    03:00 –03:30 p.m.
    03:30 –04:00 p.m.
    Team 6
    Team 7
    Team 8
    Team 9
    Team 1
     
     
     
     
     
    04:00 – 04:30 p.m
    04:30 – 05:00 p.m.
    05:00 –05:30 p.m.
    05:30 – 06:00 p.m.
    06:00 – 06:30 p.m.
    Team 2
    Team 3
    Team 4
    Team 5
    Team 6
     
     
     
     
     
    06:30 – 07:00 p.m
    07:00 – 07:30 p.m.
    07:30 –08:00 p.m.
    08:00 – 08:30 p.m.
    08:30 – 09:00 p.m.
    Team 7
    Team 8
    Team 9
    Team 1
    Team 2
     
     
     
     
     

    Day 2:

    08:30 – 09:00 a.m
    09:00 –09:30 a.m.
    09:30 –10:00 a.m.
    10:00 –10:30 a.m.
    10:30 –11:00 a.m.
    Team 3
    Team 4
    Team 5
    Team 6
    Team 7
     
     
     
     
     
    11:00 – 11:30 a.m
    11:30 –12:00 a.m.
    12:00 –00:30 p.m.
    00:30 –01:00 p.m.
    01:00 –01:30 p.m.
    Team 8
    Team 9
    Team 1
    Team 2
    Team 3
     
     
     
     
     
    01:30 – 02:00 p.m
    02:00 –02:30 p.m.
    02:30 –03:00 p.m.
    03:00 –03:30 p.m.
    03:30 –04:00 p.m.
    Team 4
    Team 5
    Team 6
    Team 7
    Team 8
     
     
     
     
     
    04:00 – 04:30 p.m
    04:30 – 05:00 p.m.
    05:00 –05:30 p.m.
    05:30 – 06:00 p.m.
    06:00 – 06:30 p.m.
    Team 9
    Team 1
    Team 2
    Team 3
    Team 4
     
     
     
     
     
    06:30 – 07:00 p.m
    07:00 – 07:30 p.m.
    07:30 –08:00 p.m.
    08:00 – 08:30 p.m.
    08:30 – 09:00 p.m.
    Team 5
    Team 6
    Team 7
    Team 8
    Team 9
     
     
     
     
     

    If a team does not show up then the judgement will decide which team may use this time slot for testing
    After 9:00 p.m. teams can arrange the testing on the competition field by themselves.

Schedule for competition days:
The competition takes place on Monday, June 20, to Thursday, June 24. The games of the first round will take place on Monday,Tuesday and Wednesday. On Thursday we will have the semi-finals and  finals .

Since there are nine teams it is not possible that all team play against each other. Therefore we have created a subset of 27 games such that every team has three games in the first round.

Details will follow.
Monday,  June 20:

08:30 – 09:30 a.m
09:30 –10:30 a.m.
10:30–11:30 a.m.
11:30 –12:30 a.m.
02:00 –03:00 p.m.
Team 1 – Team 3
Team 2 – Team 4
Team 3 – Team 9
Team 4 – Team 5
Team 6 – Team 7
 
 
 
 
 
03:00 – 04:00 p.m
04:00 –05:00 p.m.
05:00 –06:00 p.m.
 
 
Team 1 – Team 9
Team 2 – Team 8
Team 5 – Team 8
 
 
 
 
 
 

Worldwide Sponsors:
Gold Sponsor:
Silver Sponsors:
Event Partner:
Sponsors: