Announcements

RoboCup 2010 List of Awards

Symposium

  • Best Paper
    • Andreas Seekircher, Thomas Röfer and Tim Laue. Entropy-based Active Vision for a Humanoid Soccer Robot.

RoboCup Soccer

  • RoboCup Soccer Simulation League
    • 2D Competition
      1. HELIOS2010 (Japan)
      2. WrightEagle (China)
      3. Oxsy (Romania)
    • 3D Competition
      1. Apollo3D (China)
      2. Nao Team Humboldt (Germany)
      3. HfutEngine (China)
  • RoboCup Soccer Small Size League
    1. Skuba (Thailand)
    2. CMDragons (USA)
    3. MRL (Iran)
    • Technical Challenge
      1. Skuba (Thailand)
      2. Parsian (Iran)
      3. Immortals (Iran)
  • RoboCup Soccer Middle Size League
    1. Water (China)
    2. Tech United Eindhoven (Netherlands)
    3. CAMBADA (Portugal)
    • Technical Challenge
      1. MRL (Iran)
      2. Tech United Eindhoven (Netherlands)
      3. NuBot (China)
  • RoboCup Soccer Humanoid League
    • Louis Vuitton Best Humanoid Robot
      • NimbRo TeenSize (Germany)
    • KidSize Competition
      1. Darmstadt Dribblers (Germany)
      2. FUmanoids (Germany)
      3. CIT Brains Kid (Japan)
      • Technical Challenge
        1. FUmanoids (Germany)
        2. aiRobots (Taiwan)
        3. CIT Brains Kid (Japan)
          Darmstadt Dribblers (Germany)
    • TeenSize Competition
      1. NimbRo TeenSize (Germany)
      2. CIT Brains Teen (Japan)
      • Technical Challenge
        1. CIT Brains Teen (Japan)
        2. NimbRo TeenSize (Germany)
    • AdultSize Competition
      1. Team RO-RE (Singapore)
      2. RoboErectus Senior (Singapore)
      • Technical Challenge
        1. Team RO-PE (Singapore)
        2. RoboErectus Senior (Singapore)
  • RoboCup Soccer Standard Platform League
    1. B-Human (Germany)
    2. rUNSWift (Australia)
    3. Austin Villa (USA)
    • Technical Challenge
      1. rUNSWift (Australia)
      2. Austin Villa (USA)
      3. Cmurfs (USA)

RoboCup Rescue

  • RoboCup Rescue Simulation League
    • Agent Competition
      1. RoboAKUT (Turkey)
      2. IAMRescue (UK)
      3. ZJUBase (China)
    • Virtual Robot Competition
      1. SEU-Redsun (China)
      2. MRL (Iran)
    • Infrastructure Competition
      1. Brave Circles (Iran)
  • RoboCup Rescue Robot League
    1. iRAP_Pro (Thailand)
    2. BART Lab Rescue (Thailand)
      Success (Thailand)
    • Best-In-Class Autonomy
      • CASualty (Australia)
    • Best-In-Class Mobility
      • CASualty (Australia)
    • Best-In-Class Manipulation
      • PELICAN UNITED (Japan)

RoboCup@Home

  1. eR@sers (Japan)
  2. NimbRo (Germany)
  3. b-it-bots (Germany)
  • Innovation Award
    1. homer@UniKoblenz (Germany)

Sponsored Demonstration

  • Sponsored Demonstration Festo Logistics Competition
    1. GUC Pharaohs (Egypt)
    2. robOTTO (Germany)
    3. Robo-Erectus (Singapore)
  • Sponsored Demonstration Mixed Reality Competition
    1. WF-Wolves (Germany)
    2. RT-Lions (Germany)
    3. MRL (Iran)

RoboCupJunior

  • RoboCupJunior Dance Challenge Primary
    1. Temperamental Technology (Australia)
      Robo Rockers (Australia)
      Uma Aventura na Selva (Portugal)
    • SupperTeam
      1. Bogatech Dance (Spain) & LuWan I Team (China) & Robo Rockers (Australia)
        MOKHA (Japan) & RoboRummel (Germany) & Uma Aventura na Selva (Portugal)
        Leonardo da Monkey (Singapore) & minibot (Germany) & QuYang Team (China)
    • Best Programming
      • MOKHA (Japan)
    • Best Construction
      • RoboRummel (Germany)
    • Best Using Sensors
      • Robo Team (USA)
    • Best Choreography
      • Thousand-hand Bodhisattva (Taiwan)
    • Best Costume
      • Robo Bros. (Canada)
    • Best Entertainment Value
      • Die Unsinkbaren (Germany)
    • Best Collegiality
      • RoboRummel (Germany)
    • Best Presentation
      • Renjishi (Japan)
    • Best Novice Team
      • Bogatech Dance (Spain)
  • RoboCupJunior Dance Challenge Secondary
    1. RoboSquad United (Australia)
      Jess.ISR.uc.pt (Portugal)
      RoboBand (Israel)
    • SuppperTeam
      1. Berlin Eagles Dance (Germany) & ESA ROBOTS (Portugal) & ROBOIN A (India)
        circus Borchert (Germany) & HongKong Dance II (China) & RoboBand (Israel)
        The Seventies (Singapore) & SOMECE (Mexico) & RoboSquad United (Australia)
    • Best Programming
      • Die 4 lustigen 3 (Austria)
    • Best Construction
      • Robotic Jazz (Portugal)
    • Best Using Sensors
      • Die Haarlemer (Germany)
    • Best Choreography
      • South-West Team (China)
    • Best Costume
      • Dilong (Slovakia)
    • Best Entertainment Value
      • The New York Giants (Germany)
    • Best Collegiality
      • RoboSquad United (Australia)
    • Best Presentation
      • ? (Singapore)
    • Best Novice Team
      • The Seventies (Singapore)
  • RoboCupJunior Light-weight Soccer A, Primary
    1. Xingwei (China)
    2. Dongzhou (China)
    3. Nanyang 2 (Singapore)
    • SupperTeam
      1. Gongyuan (China) & Submarine (Taiwan) & Cosmos (United States)
      2. Dongzhou (China) & Xingwei (China) & Nanyang 2 (Singapore)
      3. LG ROBOTS (Germany) & PHPPS 2 (Singapore) & MAX-1 Taiwan
    • Best Presentation
      • Submarine (Taiwan)
  • RoboCupJunior Light-weight Soccer A, Secondary
    1. Shiyan (China)
    2. Fuyong (China)
    3. MIT Sonic (Taiwan)
    • SupperTeam
      1. Shiyan (China) & nipponium (Japan) & MIT Sonic (Taiwan)
      2. Mars (Canada) & SWR (Iran, Islamic Republic of) & SPQR [Lightweight Soccer A] (Italy)
      3. e^πi +1 [ZERO] (Japan) & Complubot Soccer Light (Spain) & Victory (United States)
    • Best Presentation
      • Rex (Taiwan)
  • RoboCupJunior Open Soccer A
    1. Chongqing Team (China)
    2. Iran-Helli (A) (Iran, Islamic Republic of)
    3. MAX-2 (Taiwan)
    • SupperTeam
      1. Chongqing Team (China) & WRS Team 1 (Singapore) & MAX-2 (Taiwan)
      2. KYC RoboClub (China) & magdeBOTS (Germany) & Cenatex 1 (Portugal)
      3. Iran-Helli (A) (Iran, Islamic Republic of) & Team Takahama Little (Japan) & Blank (Singapore)
    • Best Presentation
      • Iran-Helli (A) (Iran, Islamic Republic of)
  • RoboCupJunior Open Soccer B
    1. Complubot Soccer B (Spain)
    2. EMM-MC (China)
    3. MACAU KAOYIP TEAM (China)
    • SupperTeam
      1. Gaoxin (China) & Espadana (Iran, Islamic Republic of) & Complubot Soccer B (Spain)
      2. EMM-MC (China) & T'n'T (Germany) & Robomagut B (Italy)
      3. EMM-CS (China) & Iran-Helli (B) (Iran, Islamic Republic of) & Rev XD (Taiwan)
    • Best Presentation
      • The Rockys Senior (Germany)
  • RoboCupJunior Rescue A, Primary
    1. 3T Robot (Japan)
    2. TEAM ADVANCE (Japan)
    3. LOCK-ON (Japan)
    • SupperTeam
      1. LOCK-ON (Japan) & The Orange Men (Germany)
      2. PingJiang (China) & OzRovers (Australia)
      3. TEAM ADVANCE (Japan) & ChengDong (China)
    • Best Presentation
      • SAPS Team 1 (Singapore)
  • RoboCupJunior Rescue A, Secondary
    1. SIP Youth & Children Centre(SIPYCC) (China)
    2. blue-bot (Germany)
    3. TPA2 (Thailand)
    • SupperTeam
      1. TPA2 (Thailand) & ShenZhen Children's Palace (China)
      2. blue-bot (Germany) & GenWay Teenages Engineer(GTE) (China)
      3. SIP Youth & Children Centre(SIPYCC) (China) & JA (Germany)
    • Best Presentation
      • Proteam (Slovenia)
  • RoboCupJunior Rescue B
    1. M&Y (Japan)
    2. RoboDanesh (Iran)
    3. Helveticrobot (Switzerlands)
    • SupperTeam
      1. HK PLKCLSCMC Rescue Team (China) & RescueB.DEEC.uc.pt (Portugal)
    • Best Presentation
      • RKRS (USA)
  • RoboCupJunior CoSpace Demo Challenge>
    • Tele-Operation Category
      1. Grace Orchard Team 2 (Singapore)
      2. Grace Orchard Team 5 (Singapore)
      3. Grace Orchard Team 1 (Singapore)
    • Fully-Autonomous Catergory
      1. Grace Orchard Team 6 (Singapore)
      2. Grace Orchard Team 9 (Singapore)
      3. Grace Orchard Team 8 (Singapore)
    • Adventure Competition, Primary
      1. Athena (Singapore)
    • Adventure Competition, Secondary
      1. Pei Hwa Team 1 (Singapore)
      2. RI Robo (Singapore)
      3. HGV (Singapore)
      • Best Presentation
        • Omni-ac (Singapore)

<< Back to Listing

Worldwide Sponsors:
Gold Sponsor:
Silver Sponsors:
Event Partner:
Sponsors: